SQL Server Lag Fonksiyonu

SQL Server Lag Fonksiyonu

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server Lag Fonksiyonundan bahsedeceğim.

SQL Server’da Lag fonksiyonu hedeflenen alan üzerinde geri gitmeye olanak sağlayan bir fonksiyondur. Ne demek istiyoruz ayrıntılı anlatalım.

Diyelim ki bir satış tablonuz var ve bu satış tablosunda her yıla karşılık elde edilen gelir değerlerini tutuyorsunuz. Bir önceki yıla ait veriler ile ilgili karşılaştırma yapmak istediğinizde bu fonksiyon işinize yarayacaktır. Konu hakkındaki örneği inceleyelim.


Görüldüğü üzere önceki yıl satışları ile bir karşılaştırma yapılmış oldu. Ayrıca Lag fonksiyonundan sonra 2 diyerek 2 yıl önceki satışlar için de bir karşılaştırma yapabiliriz. Null değer dönmesini istemiyorsak üçüncü bir parametre olarak sıfır da ekleyebiliriz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. – Grafik tasarım dünyasında Indesign’ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator’e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. -WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. -Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.

Yazıyı Oylayın

0/50 ratings

Yazıyı Paylaşın

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

İlişkili Yazılar

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Mehmet Arlı Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mehmet Arlı
Ziyaretçi
Mehmet Arlı

Faydalı bir bilgi, teşekkürler…