SQL Server Round Fonksiyonu

SQL Server Round Fonksiyonu

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server Round Fonksiyonundan bahsedeceğim.

Sqrt fonksiyonuna kısaca yuvarlama fonksiyonu diyebiliriz. Ondalık sayıların sadece belli bir kısmının alınmasında kullanılır. Sayıya yakın olan tam sayı değerine yuvarlama işlemi yapar. Ne demek istiyoruz bir örnekle açıklayalım.


Buradaki örnekte görüldüğü üzere Round fonksiyonunun ilk parametresi bize hangi sayı için yuvarlama işlemi yapmak istiyoruz onu soruyor. İkinci parametre hangi değere kadar yuvarlama işlemi yapacağız onu sorar. Üçüncü parametre ise virgülden sonraki kısımdan ne kadarını kırpmak istiyoruz bize onu söylüyor. Burada 1 yazılarak virgülden sonraki ilk basamak dikkate alındı ve işlem yapıldı. 0 verilen parametrede ise genel olarak bakıyor ve yuvarlama işlemi yapıyor. İkisinin arasındaki fark bu yüzden bu şekilde oldu. Genelde ikinci parametrenin kullanımını görmeniz zor olabilir ama yine de bilmenizde fayda var.

İşlem en açık haliyle bu şekildedir.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. – Grafik tasarım dünyasında Indesign’ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator’e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. -WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. -Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.

Yazıyı Oylayın

0/50 ratings

Yazıyı Paylaşın

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

İlişkili Yazılar

Kimler Neler Demiş?

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  Subscribe  
Bildir