SQL Server Soundex Fonksiyonu

Bu Makaleyi Arkadaşlarınla Paylaş

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server’da Soundex Fonksiyonundan bahsedeceğim.

SQL Server’da Soundex fonksiyonu string bir dize için basit bir 4 karakterli kod döndüren bir fonksiyondur. Soundex fonksiyonu Amerikan nüfus sayımında kullanılan bir fonetik kalıp eşleştirme sistemidir diyebiliriz. Bu sistem, her adın dört karakterli alfa sayısal bir koda indirgenmesi için basit bir fonetik algoritma kullanmaktadır. Çalışma mantığı aşağıdaki gibidir.

Kodun ilk harfi, adın ilk harfine karşılık gelir. Kodun geri kalan kısmı, aşağıdaki koda göre kelimenin hecelerinden türetilen üç rakamdan oluşur:
1 = B, F, P, V
2 = C, G, J, K, Q, S, X, Z
3 = D, T
4 = L
5 = M, N
6 = R
Aynı Soundex kodu olan A, E, I, O, U, H, W, Y ve bazı öneklere sahip çift harfler dikkate alınmıyor.

Bir örnek ile konuyu pekiştirelim.

Sonuç olarak bize Y120 değeri dönecektir. Yukarıdaki anlatıma göre Y harfini en başa koydu. Sonrasında A harfini dikkate almadığını açıklamaya göre görmekteyiz. A harfinden sonra gelen V harfi 1 numaralı kısma işaret ettiğinden Y harfinin yanına 1 gelmiş oldu. U harfini de saymadığı için o kısmı da atlamış oldu. Z harfi 2’ye tekabül ettiği için bize 2 değerini getirecektir. Son olarak sıfır değerini getirecek ve işlemi sonlandıracaktır. Benzer işlemi aşağıdaki kod için inceleyelim.

Bu sefer Y100 değeri getirecektir. Çünkü Z harfini sildik. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

Yorum Yap
SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun