SQL Server’da sp_send_dbmail Prosedürü Kullanımı

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da sp_send_dbmail prosedürünün kullanımından bahsedeceğim.

SQL Server’da sp_send_dbmail prosedürü otomatik mail gönderilmesini sağlayan prosedürdür. Bir job’a bağlı kişi ve gruplara mail gönderebilmesine olanak sağlayan bir prosedürdür. Prosedür birçok parametre alır. Burada bu parametrelerin hepsini anlatmayacağım En temel kullanılan parametrelerden bahsedeceğim. İlk olarak örnek kodumuzu inceleyelim.

Burada bilinmesi gereken önemli bir kısım vardır. @profile_name olarak yazılan kısım kimlik oluşturma sırasında kimlik bilgisine atanan isim buraya yazılır. Kısaca Mail Configuration Wizard kısmında Profile name kısmına yazılan isim buraya yazılır. Bir nevi ilişkilendirme yapıyoruz gibi düşünebilirsiniz.

Prosedürü çalıştırdıktan sonra e-posta gönderilir.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir kısım vardır. Database mail kullanarak e-posta göndermek için ilk olarak kimlik oluşturulması ve hesap ayarlarının yapılandırılması gerekir. Bu işlemleri yapmadan yukarıdaki kodu çalıştırırsanız muhtemelen herhangi bir işlem yapmayacak ve hata alacaksınız. En genel anlamda prosedür hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.