SQL Server’da Database Diagram Support Objects Cannot Be Installed Hatası

Herkese merhaba, Bu yazıda sizlere SQL Server’da database diagram support objects cannot be installed hatasından bahsedeceğim. SQL Server’da dışarıdan bir veritabanını sistemimize aktardık diyelim. Kısacası dışardan eklediğimiz veritabanı ile çalışma yapacağız ve diyagram oluşturmak istiyoruz diye düşünelim. Bu veritabanı üzerinde Database Diagrams oluşturmak istediğimizde aşağıdaki hatayı alırız. Yukarıdaki gibi bir hata […]

SQL Server’da Noktalama İşareti ile Ayrılmış Sütunları Ayırmak

Herkese merhaba, Bu yazıda SQL Server’da noktalama işareti ile ayrılmış sütunların ayrılması hakkında bilgi vereceğim. Konuyu anlamak adına aşağıdaki örneği inceleyin.

Burada KisiDetay diye bir tablo bulunmakta. Tabloyu oluşturun ve aşağıdaki sorguyu çalıştırın.

Görüldüğü üzere kimisi tire ile kimisi de dikey çizgi ile ayrılmış durumda. Şimdi her birini ayrı […]

SQL Server’da Tarih Formatlama Fonksiyonu

Herkese merhaba, Bu yazıda SQL Server’da tarih formatlama fonksiyonundan bahsedeceğim. Konu ile alakalı örneğe bu konu hakkında araştırma yaparken buldum. Umarım işinize yarar.

Sorgu için bir örnek yapıp fonksiyonu çalıştırdığımız zaman aşağıdaki sonucu göreceksiniz. Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server’da İki Veritabanı Arasında Veri Aktarımı

Herkese merhaba, Bu yazıda SQL Server’da iki veritabanı arasında, veri aktarım işleminin nasıl yapılacağından bahsedeceğim. Yazının çıkış noktası bir öğrenci. Bu soru kendisine sorulmuş. Nasıl çözebileceği hakkında bana sordu. Sonrasında makaleye çevirmeye karar verdim. Yapılmak istenen işlem ise şu.

Bu işlemi veritabanı seçerek (Parametrik) tüm tablolar için yapmak. (Prosedür kullanarak) […]

SQL Server’da Tüm Viewların Kayıt Sayısını Hesaplamak

Herkese merhaba, Bu yazıda SQL Server’da tüm viewların kayıt sayısının nasıl hesaplanacağı ile ilgili bilgi vereceğim. SQL Server’da viewlar’dan dönen kayıtları görüntülemek durumunda kalabiliriz. Aşağıdaki prosedür yardımıyla bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz. İşlemi AdventureWorks2014 veritabanını kullanarak yaptım.

Prosedürü oluşturup çalıştırdığınız zaman aşağıdaki sonucu göreceksiniz. Görüldüğü üzere view adları ve view sonuçlarından […]

SQL Server’da SQL Sorgusu ile Model Property Oluşturmak

Herkese merhaba, Bu yazıda SQL Server’da sql sorgusu ile model property yapısının nasıl oluşturulacağından bahsedeceğim. Konu ile ilgili örneği internet üzerinde gördüm. Aşağıda kodu görmektesiniz.

Kodu çalıştırdığınız zaman aşağıdaki sonucu göreceksiniz. Görüldüğü üzere property değerleri class yapısında oluşturulmuş oldu. Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server’da Tüm Tabloların IDENTITY Değerinin Otomatik Artmasını Kapatmak

Herkese merhaba, Bu yazıda SQL Server’da tüm tabloların IDENTITY değerinin otomatik artmasının nasıl kapatılacağı hakkında bilgi vereceğim. SQL Server’da genellikle oluşturduğumuz tablolara otomatik artan id veririz. Bu id değerlerine tüm tablolar bazında müdahele etmemiz gereken durumlarda aşağıdaki kodu kullanabiliriz.

Kodu çalıştırdığınız zaman aşağıdaki sonucu göreceksiniz. Görüldüğü üzere tüm tablolar için […]

SQL Server’da Tablo Detaylarını Görüntülemek

Herkese merhaba, Bu yazıda SQL Server’da tablo detaylarının nasıl görüntüleneceği hakkında bilgi vereceğim. SQL Server’da bazı durumlarda tabloyu dizayn modunda açmadan detayları görüntülemek isteyebiliriz. Aşağıdaki kod bu konuda yardımcı olacaktır.

Kodu belirtmiş olduğunuz tablo ismi için çalıştırdığınız zaman aşağıdaki sonucu alacaksınız. Ben işlemi Northwind veritabanı Categories tablosu üzerinde deniyorum. Görüldüğü […]

SQL Server’da Sürüm Bilgisini Öğrenmek

Herkese merhaba, Bu yazıda SQL Server’da sürüm bilgisinin nasıl öğrenileceği hakkında bilgi vereceğim. SQL Server’da bazı durumlarda sürüm bilgisine ihtiyaç duyabilirsiniz. Aşağıdaki kodu çalıştıralım.

Sonucu aşağıdaki gibi göreceksiniz. Görüldüğü üzere sürüm bilgilerini edinmiş olduk. Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server’da Schema Adını Değiştiren Cursor

Herkese merhaba, Bu yazıda SQL Server’da schema adını değiştiren cursor’un nasıl yazılacağı hakkında bilgi vereceğim. SQL Server’da araştırma yaparken tüm schema adlarını tek seferde nasıl değiştiririm diye merak ettim. Bununla ilgili örnek kodu aşağıda görmektesiniz. Yalnız bu işlemi yapmadan önce değiştirme yapmak istediğiniz schemayı oluşturmadan bu işleme başlamayın yoksa hata alırsınız. […]