Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server Charindex Fonksiyonundan bahsedeceğim.

Charindex fonksiyonu string türünde veri içinde istediğimiz bir değerin (Bir ya da birden fazla değer olabilir) başladığı noktayı tespit etmekte kullanılan bir fonksiyondur.  Fonksiyon bize sonuç olarak o karakter ya da metin kaçıncı sırada ise bilgisini döndürür. Dönen bilgi değeri bir rakamdır. Eğer içinde geçmiyorsa sıfır değerini bize döndürür. Ne demek istiyoruz bir örnekle açıklayalım.


Burada örnekte görüldüğü üzere bize 5 değerini verecektir. Yavuz ifadesinde Y harfinden başlayarak aramaya başlar. Y ifadesini 1 olarak kabul eder ve bulamazsa ikinci değere geçer. Eğer ikinci değerde de yoksa üçe geçer. Böyle böyle kelime sonlanana kadar bakar. Eğer bulursa o yerin numara bilgisi karşımıza gelecektir. Eğer bulamazsa ise sıfır değerini döndürür.

İşlem en açık haliyle bu şekildedir.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.