Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server Datepart Fonksiyonundan bahsedeceğim.

Dateadd fonksiyonu bir tarihe ekleme işlemi yapmak için kullanılır. Ekleme derken ne kast ediyoruz. Gün, ay, yıl vb olabilir.


Ekleme işlemi yaparken ilk olarak hangi kısma ekleme yapmak istiyoruz onu belirtiyoruz. İkinci olarak o kısma ne kadarlık bir ekleme yapmak istiyoruz onu belirtiyoruz. Son olarak ise hangi tarihe ekleme yapmak istiyoruz o tarihi buraya yazıyoruz.

Biz üstteki kodda getdate() fonksiyonu ile tarih bilgisini alarak bu işlemi yaptık aşağıdaki şekilde de yapabiliriz.


Burada belirtilen Day ifadesini gün bilgisi eklemek için kullandık. Aşağıdaki tablodan hangi tür bilgiyi eklemek istiyor isek bunu yanındaki kısaltmaları yazarak ekleyebiliriz.

Değer Açıklama
year, yyyy, yy Yıl Aralığı
quarter, qq, q Çeyrek aralık
month, mm, m Ay aralığı
dayofyear Yılın Günü Aralığı
day, dy, y Gün Aralığı
week, ww, wk Hafta Aralığı
weekday, dw, w Çalışma Günü Aralığı
hour, hh Saat Aralığı
minute, mi, n Dakika Aralığı
second, ss, s Saniye Aralığı
millisecond, ms Milisaniye Aralığı

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.