Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da Delete kullanımından bahsedeceğim.

Delete, veritabanı üzerinde bir tabloda istenilen kayıtları silmek amacıyla kullanılan bir terimdir. Tabi ki bu terimi de olduğu gibi kullanamayız. Bu terimi kullanırken bir şart vermemiz gerekli. Bu şartta where şartıdır.

Where şartı hangi işlemin silineceği hakkında fikir veren kısımdır diyebiliriz.

Örnek verecek olursak


Görüldüğü üzere veritabanımızda SilinecekTablo diye bir tablo var. Bu tablodan eğer TabloID = 10 olan değeri silmek istiyorsak yazdığımız sorgu yukarıdaki gibi olur.

Eğer şu şekilde yazarsanız ne olurdu?


Bu şekilde yazıldığı zaman hiçbir şart vermemiş oluruz ve tüm tabloyu silecektir. Bu yüzden dolayı Delete ifadesini kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Aksi halde verilerinizi kurtarma işlemleri ile ilgilenmek durumunda kalırsınız.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.