Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da For XML Explicit kullanımından bahsedeceğim.

SQL Server’da For XML Explicit ifadesi XML çıktısı almak için kullanılır. For XML Explicit ifadesi Tag ve Parent ifadeleri ile kullanılan bir ifadedir. İlk olarak kullanıldığında biraz kafanız karışacak gibi ama hemen pes etmeyin. Nasıl kullanıldığını anlamaya başladığınız zaman gerçekten çok işe yaradığını göreceksiniz. Örnek kullanımını Northwind veritabanını kullanarak inceleyelim.


Burada Employee!1!EmployeeId şeklinde yapılar görmektesiniz. Görmüş olduğunuz bu yapılar içindeki 1 ve 2 gibi sayıları Tag ve Parent ifadelerinin karşısındaki numaralara karşılık gelir. Ayrıca Employee!1!EmployeeId ifadesinde EmployeeId ifadesi veritabanındaki tablo ifadesi ile aynı yazılmalıdır.

İlk select sorgusunda e.EmployeeID AS [Employee!1!EmployeeId] yapısındaki 1 -> Tag’a karşılık gelir.

İkinci select sorgusunda ise et.EmployeeID AS [Employee!1!EmployeeId] yapısındaki 1-> Parent’a karşılık gelir. 2 ise Tag’a karşılık gelir.

Biraz kurcalarsanız yapıyı daha iyi anlayacaksınız.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

Yazıyı Paylaşın

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.

Yorum Yaz