Sql Server Temel Seviye SQL Server

SQL Server IIf Fonksiyonu

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server IIf Fonksiyonundan bahsedeceğim.

SQL Server’da IIf Fonksiyonu mantıksal ifadenin sonucuna göre belirtilen iki durumdan birinin geri döndürülmesini sağlayan bir fonksiyondur. Koşul sağlanıyorsa ilk değer döner değilse ikinci değer döner. Ne demek istiyoruz bir örnekle açıklayalım.

DECLARE @sayi1 INT =5
DECLARE @sayi2 int=4
SELECT IIF(@sayi1>@sayi2, 'Sayı 1 büyüktür','Sayı 2 büyüktür')

Burada ilk olarak iki değişken tanımladık ve sonrasında fonksiyonumuzu yazdık. Fonksiyon içerisinde sayi1, sayi2 den büyükse ilk değer dönecek değilse ikinci değer dönecektir.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

Yazar hakkında

Yavuz Selim Kart

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever.
Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever.
WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever.
Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever.
Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.

Kopyalamak Yasaktır!