Sql Server Temel Seviye SQL Server

SQL Server Stuff Fonksiyonu

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server Stuff Fonksiyonundan bahsedeceğim.

Stuff fonksiyonuna kısaca yer değiştirme fonksiyonu da diyebiliriz. Ne demek istiyoruz bir örnekle açıklayalım.

SELECT STUFF('Yavuz Kart',1,5,'Selim')
SELECT STUFF('Yavuz Kart',6,0,' Selim')

Burada iki tane Select sorgusu var. İlk sorguda Yavuz ifadesi yerine Selim ifadesini yazarken ikinci sorguda araya ekleme işlemi yapmaktadır. Böyle güzel ve değişik bir kullanımı mevcuttur. Fonksiyonun kullanımı ise şu şekildedir. İlk parametreye değiştirilecek metin girilmeli. İkinci parametreye hangi karakterden başlayarak değiştirme işlemi yapıyorsak onu yazıyoruz. Üçüncü parametreye hangi karaktere kadar bu işlemi yapacaksak onu yazıyoruz. Son olarak dördüncü parametreye ise değiştirme işlemi yapacağımız metnimizi giriyoruz.

İşlem en açık haliyle bu şekildedir.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

Yazar hakkında

Yavuz Selim Kart

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever.
Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever.
WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever.
Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever.
Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.

Kopyalamak Yasaktır!