Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server Todatetimeoffset Fonksiyonundan bahsedeceğim.

SQL Server’da Todatetimeoffset fonksiyonu herhangi bölgenin tarihini ve saatini koruyarak UTC Offset değeri eklememize olanak sağlayan bir fonksiyondur. Ne demek istiyoruz bir örnekle açıklayalım.


Burada fonksiyonumuzun iki adet parametresi vardır. İlk parametrede Sysdatetimeoffset tipinde bir zaman değişkeni girilirken ikinci parametrede hangi UTC Offset değerine getirmek istiyor isek o kısmı string olarak belirtiriz. Bu değerleri girip çalıştırdıktan sonra hesaplamayı o saate göre yapacaktır. Yukarıdaki örnekte ne yaptık onu açıklamaya çalışırsak. İlk olarak Select sorgusu sonucu dönen saat görüldüğü üzere 12:15  ve yanında +03:00 yazıyor. İkinci Select ifadesinde Todatetimeoffset fonksiyonu ile zaman dilimi değişmiş oldu fakat saat ifadesinde bir değişiklik olmadı. Saat yine 12:15 fakat yanında -05:00 yazıyor.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.