Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server’da Update Fonksiyonundan bahsedeceğim.

SQL Server’da Update fonksiyonu belirtilen bir sütunun Insert veya Update yapılıp yapılmadığını gösteren bir Boolean değer döndürür. Update fonksiyonu, trigger’ın belirli eylemleri yürütüp yürütmeyeceğini test etmek için bir Insert veya Update trigger’ın gövdesindeki herhangi bir yerde kullanılır. Örnek kullanımı aşağıda görmektesiniz.


Yukarıdaki sorguda CalisanId ya da CalisanAd tablosu insert ya da update edildiğinde hata veren iki adet trigger bulunmaktadır. Insert ya da Update işlemi yapılınca bize hata verecektir.  Dikkat edilirse hata işlemi verilmesi bir koşula bağlanmıştır. Update fonksiyonu ile CalisanId ve CalisanAd alanları kontrol edilmiştir. Bu koşula girip bize hata döndürmüştür.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.