Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server 2016 ile gelen Dynamic Data Masking kullanımından bahsedeceğim.

Dynamic Data Masking kullanımı ile artık verilerimizi kolaylıkla maskeleyebileceğiz. Peki veri maskeleme nedir? Veri maskeleme, veritabanı içindeki önemli verilere erişimi engelleyen bir güvenlik sistemidir. Bu sistem, gerçek verilerin yerine gerçek olmayan başka verilerin getirilmesi ile gerçekleşen bir işlemdir.

Tablodaki istenilen alanlar, tüm kullanıcılara ya da istenilen kullanıcılara maskelenerek gösterilebilir. Peki maskeleme işlemi genel olarak nasıl yapılıyor?

Maskeleme işlemi T-SQL komutları ile yapılıyor. Alter Table komutu ile istediğimiz alanları maskelendirebiliyoruz. Maskeleme için 3 adet hazır, 1 adet de custom fonksiyon bulunmaktadır.

default(): Tüm veriyi xxx olarak maskeleyebiliriz.

email(): Email formatına uygun olarak verileri maskeler.

random([start range], [end range])): Sayısal alanlar için kullanabileceğimiz random fonksiyonu belirlediğimiz aralıkta rastgele sayı üreterek maskeleme işlemi yapar.

Custom- partial(prefix,[padding],suffix): String alanlar için custom yani özel fonksiyon yazılarak maskeleme işlemi yapılabilir.

Konu ile ilgili ayrıntılı örneği ve alıştırmaları açıklamaları ile aşağıda görmektesiniz.


Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.