Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server 2017 ile gelen String_Agg Fonksiyonundan bahsedeceğim.

Aslında bu fonksiyon SQL Server 2016 ile hayatımıza girdi ama ben SQL Server 2017 ile anlatacağım.

Bu fonksiyona kısaca string dizi ifadelerini toplayan ya da birleştiren fonksiyon diyebiliriz. Ne demek istiyoruz birkaç örnekle açıklayalım.


Burada oluşturmuş olduğumuz 5 satırlık veriyi String_Agg fonksiyonu ile tek satırda gösterebildik.

Benzer işlemi String_Agg fonksiyonu kullanmadan eskiden nasıl yapıyorduk aşağıdaki kodda görmekteyiz.


Görüldüğü üzere yazarken biraz karmaşa yaratabilir.

String_Agg fonksiyonu ile ilgili başka bir örnek daha yapalım.


Yukarıdaki işlemde ilk olarak bir temp tablo oluşturduk sonrasında içerisine şehir adlarını insert ettik. String_Agg fonksiyonumuz ile verileri tek satır olarak getirdik ki zaten amacımız da buydu. Sonrasında within group diyerek SehirAd kısmına göre tüm şehirleri sıraladık. İşlemde yapılanlar bu kadar.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.