SQL Server Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server kullanmanın avantajlarının neler olduğu hakkında bilgi vereceğim.

 1. SQL Server sayesinde bilgileri kategorize edebilir ve daha anlaşılır olarak depolayabilirsiniz. Bu da veri dağınıklığını önlemiş olur.
 2. SQL Server sayesinde istenilen verilere çok daha rahat ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz böylelikle ciddi zaman tasarrufu sağlamış olursunuz.
 3. SQL Server sayesinde birbiriyle ilişkili bilgileri sınıflandırmak ve aralarındaki ilişkiye göre bu bilgileri depolamak mümkündür. Buna da ilişkisel veri tabanı denir.
 4. SQL Server’da ilişkisel veri tabanı ile veri tabanı farklı olan dosyalar arasında rahatlıkla ilişki kurulabilir. Böylelikle verileri çok daha pratik olarak yönetebilirsiniz.
 5. SQL Server’da T-SQL ile çok daha etkili ve hızlı işlem imkânı mevcuttur.
 6. SQL Server’da SQL Server Analysis Services yüksek ölçeklenebilirliğiyle terabaytlık veri tabanları ile işlem yapma imkânı sunar ve binlerce kullanıcıyla çalışılmasına izin verir. Yatay ölçeklendirme sayesinde kaynak kullanımındaki çatışma önlenir ve maliyet düşürülür.
 7. SQL Server’da veri tabanı yönetim sisteminde veriler server üzerinde oluşturulmakta ve tüm kullanıcılar bu server’a bağlanmaktadır. Bu sayede kontrol tek noktadan sağlanabilmekte ve bu da çok daha güvenli ve hızlı bir sistemi beraberinde getirmektedir.
 8. SQL Server’da, SQL Server Analysis Services hizmetleri büyük hacimli önceden birleştirilmiş verilere yüksek hızda erişim sağlayan ve son kullanıcıların ilgilendikleri iş verilerini gerçek zamanlı olarak elde etmelerine olanak tanıyan çok boyutlu yapılardır.
 9. SQL Server, işleme ve depolamaya ek yük bindirmez ve zamandan tasarruf etme imkânı sağlar.
 10. Tüm Microsoft ürünlerinin kurulumu, GUI ile oldukça kolaydır. SQL Server kullanıcı dostu bir kurulum arayüzüne sahiptir.
 11. SQL Server’da yanıt süresinin oldukça kısa olması iş zekası uygulamalarında kullanıcı gereksinimlerini hızlıca karşılama imkânı sunar.
 12. SQL Server, gelişmiş veri depolama işlevleriyle sonuçlanan mükemmel sıkıştırma ve şifreleme yeteneklerine sahiptir.
 13. SQL Server, kullanıcı tarafından zorlanan güvenlik katmanlarını kırmayı neredeyse imkansız kılan karmaşık şifreleme algoritmalarına sahip en güvenli veritabanı sunucularından biri olarak kabul edilir. SQL Server, açık kaynaklı bir veritabanı sunucusu değildir.
 14. SQL Server, kaybolan veya hasar gören verileri kurtarmanıza ve geri yüklemenize izin veren birçok gelişmiş özellik içerir. Tek tek kayıtları kurtaramasanız da, SQL Server veritabanında bulunan bazı gelişmiş kurtarma araçlarını kullanarak eksiksiz bir veritabanını geri yüklemek mümkündür.
 15. Diğer veritabanı yönetim yazılımlarından farklı olarak SQL Server’ın kurulumu ve konfigürasyonu daha kolaydır.
 16. SQL Server, farklı veri kaynaklarından çevrimiçi analitik işlem özelliği (OLAP) sunar.
 17. SQL Server, hiyerarşik seviyelere dayalı boyutsal ilişkilerden yararlanma imkânı sunar.
 18. SQL Server’ın birden fazla sürümü mevcuttur. Fiyat aralığı da sürüm bazında değişir, bu da herkesin kendi fiyat aralığına uyan ürünü satın almasına olanak tanır.

SQL Server kullanmanın avantajlarında anlatacaklarım bu kadar.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

32 Kez Okundu

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

You may also like...

Yazı kopyalamak yasaktır!