Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da Primary Key Constraint kullanımından bahsedeceğim.

SQL Server’da Primary Key Constraintler bir tablo kaydının benzersiz olmasını sağlayan bir kısıtlamadır. Her tablonun yalnızca bir adet primary constraint’i bulunur. Kısıt özelliğiyle bir tabloya iki aynı kayıt girilmemiş olur. Primary constraint alanlar asla NULL olamaz. Konu hakkındaki örneği aşağıda görebilirsiniz.


Görüldüğü üzere ID alanını hem NOT NULL hem de Primary Key yapmış olduk. Peki daha önce hazırladığımız primary key içermeyen bir tabloya Primary Key alanını nasıl ekleriz. Konu hakkındaki örneği aşağıda görebilirsiniz.


Görüldüğü üzere tablomuzda bir primary key alanı yok. Burada ID alanını Primary Key alanı yapmak istiyorsak aşağıdaki kodu yazmamız gerekli.


Kodu çalıştırdığımız zaman Calisanlar tablomuzdaki ID alanını Primary Key olarak yapmış oluyoruz. PK_CalisanID ifadesi ise bu primary key ifadesine verdiğimiz isimdir. İstediğiniz ismi verebilirsiniz. Ben primary key alanı belli olsun diye PK ifadesi koydum ve sonrasında CalisanID diyerek çalışan id değeri olduğunu belirttim.

Bir tabloda Primary Key alanını kaldırmak istiyor isek aşağıdaki kodu yazmamız gerekli.


Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.