Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server’da Try_Convert Fonksiyonundan bahsedeceğim.

SQL Server’da Try_Convert fonksiyonu bir veri tipinden diğer veri tipine dönüşüm yapmak için kullanılan bir fonksiyondur. Bu fonksiyon 3 adet parametre alır. İlk parametre çevrilecek veri tipidir, ikinci parametre convert edilecek veri tipidir, üçüncü parametre ise seçimli bir parametredir. Tarih kısmını biçimlendirmek için kullanılan bir parametredir. Eğer convert işlemi olmazsa NULL sonuç döner. Örnek kullanımı kodlarda inceleyelim.


Görüldüğü üzere varchar veri tipi sayımız int tipine çevrilmiş ayrıca string tarih bilgisi de datetime veri tipine çevrilmiştir. Hatalı kullanımda NULL döndürmüştür.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.