Orta Seviye SQL Server Sql Server

SQL Server’da Alt Sorgularda IN Operatörü Kullanımı

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server’da alt sorgularda in operatörü kullanımından bahsedeceğim.

İlk olarak altsorgu sorgu içinde sorgu demektir. En temel haliyle böyle diyebiliriz. IN ise kelime anlamı olarak içinde anlamına gelir. Birden fazla değer aramak için kullanılır. Bu ikisinin birleşimi ile iç içe sorgular yazmamız mümkündür. Konuyu anlama açısından Northwind veritabanını kullanarak bir örnek yapalım.

--Subquery Örnek

SELECT *
FROM  dbo.Products
WHERE  SupplierID IN ( SELECT SupplierID
            FROM  dbo.Suppliers
            WHERE  ContactName = 'Charlotte Cooper' )

--Inner Join Örnek

SELECT * FROM dbo.Products p INNER JOIN dbo.Suppliers s ON s.SupplierID = p.SupplierID 
WHERE s.ContactName='Charlotte Cooper'

Burada iki adet sorgu bulunmakta. İkisi de aynı sonucu veriyor gibi gözükse de çektiği alan sayıları farklıdır.

Subquery örneğini açıklayacak olursak Suppliers tablosunda ContactName kısmında Charlotte Copper olan ürünleri çekmiş olduk. Böyle işlemlerde ilk olarak ne istediğimize karar vereceğiz. Products tablosundan bilgi getirme işlemi yapıyoruz. Bu işlem için şartımızı hangi tabloya yazacağız ona dikkat edeceğiz kısaca ContactName alanı Suppliers tablosunda olduğu için where şartını buraya yazacağız. İki select sorgusunu birleştirmek için In yapısını arada kullanıyoruz. Birinci select sorgusunun where şartındaki alan ile ikinci sorgunun yani alt sorgunun select kısmından sonraki alan isminin aynı olması önemlidir.

Inner Join ile de aynı sonucu alacaksınız tek farkı daha fazla alan getiriyor olmasıdır.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

Yazar hakkında

Yavuz Selim Kart

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever.
Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever.
WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever.
Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever.
Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.

Kopyalamak Yasaktır!