Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da birden fazla satırı birleştirmek hakkında bilgi vereceğim.

SQL Server’da bazı durumlarda birden fazla satırı birleştirme ihtiyacınız olabilir.

Aşağıdaki kod yardımıyla bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz. İşlemleri ve ne yapıldığını kod üzerinden anlatacağım.


Burada neler yaptık şimdi açıklayalım.

Görüldüğü üzere oluşturmuş olduğumuz tabloda ders adları ve notlar bulunmakta. Bizim yapmak istediğimiz ise Fizik, Kimya, Biyoloji gibi dersleri Fen Bilimleri altında toplayacak bir sorgu oluşturmak.

Eğer bu şekilde bir gruplama yapıp dersler ve o derslere ait notlarında toplanmasını istiyorsanız bu sorgu işinizi görecektir.  Sorgu örneğinin notlar ve dersler olması sizi yanıltmasın burada ürünler ve o ürünlerin miktarları da olabilirdi. Yani siz belli ürünlerin bir grup altında toplanmasını ve toplamının sayılmasını da sağlayabilirsiniz.

Sorguyu çalıştırdığınızda ise aşağıdaki gibi bir sonuç alacaksınız.

Görüldüğü üzere Fizik, Kimya ve Biyoloji satırları tek bir satır oldu ve bu satırlara ait notlar da tek satır olarak toplandı.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.