Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da Cannot Connect to ‘ServerName’ hatası hakkında bilgi vereceğim.

Bu hatayı SQL Server Management Studio’yu açıp yerel makineye bağlan dediğim zaman aldım. Siz başka bir şekilde de alabilirsiniz.

Aldığım hata aşağıdaki gibidir.

Hata SQL Server sunucusunun çalışmamasından kaynaklı bir hatadır. Hatanın sebebi SQL Server’ın başlatılmamış olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu hatayı gidermek için SQL Server’ın servisini yeniden başlatmak gerekir. İşlemleri yapmak için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

  • Başlat -> Çalıştır’ı açın.
  • Çalıştır penceresinde services.msc komutunu yazın ve tamam butonuna basın.

Karşınıza Hizmetler ekranı gelecek. Bu pencereden SQL Server (YAVUZSELIM)’ı bulunuz.

Ben de YAVUZSELIM yazıyor. Sizin SQL Server Instance Name adınız farklı olabilir.

SQL Server (YAVUZSELIM) sağ tık yapıyorsunuz ve Başlat diyorsunuz.

İşlemleri yaptıktan sonra SQL Server başlatılacaktır ve SQL Server’a sorunsuz bir şekilde giriş yapabileceksiniz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.