SQL Server’da Charindex Fonksiyonu

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server’da Charindex fonksiyonunun kullanımından bahsedeceğim.

Charindex fonksiyonu string türünde veri içinde istediğimiz bir değerin (Bir ya da birden fazla değer olabilir) başladığı noktayı tespit etmekte kullanılan bir fonksiyondur.  Fonksiyon bize sonuç olarak o karakter ya da metin kaçıncı sırada ise bilgisini döndürür. Dönen bilgi değeri bir rakamdır. Eğer içinde geçmiyorsa sıfır değerini bize döndürür. Ne demek istiyoruz bir örnekle açıklayalım.

SELECT CHARINDEX('z','Yavuz')

Burada örnekte görüldüğü üzere bize 5 değerini verecektir. Yavuz ifadesinde Y harfinden başlayarak aramaya başlar. Y ifadesini 1 olarak kabul eder ve bulamazsa ikinci değere geçer. Eğer ikinci değerde de yoksa üçe geçer. Böyle böyle kelime sonlanana kadar bakar. Eğer bulursa o yerin numara bilgisi karşımıza gelecektir. Eğer bulamazsa ise sıfır değerini döndürür.

İşlem en açık haliyle bu şekildedir.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

1.788 Kez Okundu

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

You may also like...

Yazı kopyalamak yasaktır!