Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da Computed Columns kullanımından bahsedeceğim.

SQL Server’da Computed Columns bir tabloda bir veya birden fazla kolondan yapılan bir hesaplama sonucu üretilen bir kolon’dur.

Örnek olarak bir satış tablonuz olsun birim fiyat ve adet kolonlarını çarptırarak tutar kolonu oluşturabilirsiniz ya da elinizde maliyet ve satış fiyatı var diyelim kar veya zararı otomatik olarak oluşturabilirsiniz. Örnek kullanımı inceleyelim.


Burada Sayi3 adında bir alan oluşturduk. Bu alan Sayi1 ile Sayi2 alanlarını toplayarak oluşturulmuş bir alan. Bu alanı belirtirken Persisted ifadesini işlem sonrası koyuyorsunuz. Persisted olarak işaretlenmediği sürece varsayılan olarak Computed Column’lar diskte tutulmazlar yani sanaldırlar. Veri çekilmek istendiğinde otomatik olarak hesaplanırlar. Persisted olarak işaretlemek Insert, Update ve Delete performansını biraz düşürür. Select performansını ise biraz arttıracaktır. Persisted kullanımı ihtiyaca göre belirlenebilir.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.