Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server’da Cross Apply kullanımından bahsedeceğim.

SQL Server’da ikinci bir tabloyla join işlemi yapmak istiyoruz ve eşleşen ilk kaydın gelmesini istiyorsak bu durumda Top 1 ifadesini kullanamazsınız. Böyle işlemlerde Cross Apply kullanımı işimize yarayacaktır. Cross Apply ifadesini fonksiyonlar ile de kullanabiliyoruz. Örnek kodları aşağıda görmektesiniz.


Yukarıdaki kodlarda görüldüğü üzere Cross Apply kullanarak bölümlere göre ilk sıradaki kayıtları çekmiş olduk ve bu işlemi fonksiyon ile de yapma imkanı bulabildik. Cross Apply, Cross Apply’dan dönen sonuçları kolonları ile beraber diğer tablo içine transfer etmede kullanılır. Aşağıdaki fotoğrafta bunu ayrıntılı görebilirsiniz.

Cross Apply kullanımını daha çok örnek ve uygulama yaparak pekiştirebilirsiniz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.