Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da cursor kullanmadan tablo üzerinde gezinmek hakkında bilgi vereceğim.

SQL Server’da birçoğunuz büyük ihtimal cursor kullanmıştır. Kullanmayanlarda üzülmesinler artık birçok insan gerekmedikçe cursor kullanmıyor ama siz yine de nasıl kullanıldığını öğrenin.

Konuyu yazma sebebim bu tarz işlemlerin cursor kullanılmadan nasıl yapılabileceği hakkında bilgi sahibi olmanız. Ayrıca bu yöntem cursor kullanmaya göre daha verimli bir yöntemdir ki büyük çaplı işlemlerde bunu hissedersiniz.

İşlemi yaparken basit bir tablo oluşturdum ve tablo üzerinde gezinirken PRINT kullanarak seçtiğim bir kolonu yazdırdım. Siz güncelleme ya da silme işlemlerinde de kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki kodu kendinize göre düzenleyerek istediğiniz işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz.


Yukarıda cursor kullanmadan tablo üzerinde dolaşmak kısmını hem sondan hem de baştan başlayacak şekilde yazdım. Hangisini isterseniz kullanabilirsiniz.

Tabloyu oluşturup kodları çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir sonuç göreceksiniz.

Görüldüğü üzere tablo üzerinde dolaşılıp AdSoyad kolonu yazılmış oldu.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.