İleri Seviye SQL Server Sql Server

SQL Server’da DBATools PowerShell Modülü Kurulumu

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da DBATools PowerShell Modülü kurulumu hakkında bilgi vereceğim.

Aslına bakarsanız konu doğrudan SQL Server ile alakalı değil ama SQL Server ile ilgili işlemler yapacağınız için modülün kurulumunu SQL Server ile ilişkilendirdim.

DBATools veritabanı yöneticilerinin kullanması gereken oldukça ücretsiz, açık kaynak ve güçlü bir araçtır. Bu aracın birçok özelliği mevcut bunu dökümantasyon kısmından okuyabilirsiniz. Ben kurulum işlemini anlatacağım için bu noktalara değinmeyeceğim. Programın sitesini linkten ziyaret edebilirsiniz.

Siteyi ziyaret ettiğinizde aşağıdaki gibi bir sayfa göreceksiniz.

Kurulum için PowerShell ekranını yönetici olarak çalıştırmanız gerekmekte. Bunun için PowerShell üzerinde sağa tıklayıp, yönetici olarak çalıştır demeniz yeterli. Aksi durumda aşağıdaki gibi bir hata alabilirsiniz.

Kurulum öncesi ilk olarak PowerShell ekranını aşağıdaki gibi yönetici olarak çalıştır demelisiniz.

 
Install-Module -Name DBATools

Sonrasında yukarıdaki kodu PowerShell ekranına yazıyorsunuz.

Kuruluma devam etmek için Y tuşuna basıyorsunuz. Eğer daha önce böyle bir kurulum yaptıysanız aşağıdaki görüntüteki gibi bir güncelleme uyarısı görebilirsiniz.

Eğer bu ekranı görürseniz aşağıdaki gibi bir komut yazarak işlemi tekrarlamanız gerekecek.

 
Install-Module -Name DBATools -Force

Kodu yazıp çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz.

Başarılı bir şekilde kurulum yaptınız.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

Yazar hakkında

Yavuz Selim Kart

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever.
Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever.
WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever.
Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever.
Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.

Kopyalamak Yasaktır!