SQL Server’da Geçici Tablo ile Global Geçici Tablo Arasındaki Farklar

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da geçici tablolar ile global geçici tablolar arasındaki farktan bahsedeceğim.

  1. Geçici tablolarda tek # işareti kullanılırken global geçici tablolarda çift ## işareti kullanılır.
  2. SQL Serverda geçici tablolara sadece bulundukları ortamlardan erişebilir. Eğer tabloya diğer diğer ortamlardan da erişilmesini istiyorsak global olarak tanımlamalıyız.
  3. Geçici tablolar ile global geçici tabloların oluşturulma biçimleri diyez işareti haricinde aynıdır.
  4. Her iki tabloda veriler tempdb’de tutulur.
  5. Oluşturulan geçici tablolar üzerinde normal bir tabloya ekleme ve çıkarma yapılır gibi ekleme, silme vs. gibi işlemler yapılabilir. Ancak bu tablolar, oturum kapatıldığında veya SQL Server durdurulduğunda silinir. Bunun haricinde tablolar “drop” komutu ile de silinebilir.
  6. Geçici tablolar, tabloyu oluşturan kullanıcının, oluşturmak için kullandığı bağlantılar üzerinde geçerlidir. Kullanıcı bağlantıyı kapattığı anda tablo otomatik olarak silinir. Global geçici tablolarda ise bir bağlantı içinde tanımlandığı anda, normal tablolar gibi tüm kullanıcılar ve bağlantılar içinde kullanılabilirler.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

350 Kez Okundu

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

You may also like...

Yazı kopyalamak yasaktır!