Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da geçici tablolar ile global geçici tablolar arasındaki farktan bahsedeceğim.

  1. Geçici tablolarda tek # işareti kullanılırken global geçici tablolarda çift ## işareti kullanılır.
  2. SQL Serverda geçici tablolara sadece bulundukları ortamlardan erişebilir. Eğer tabloya diğer diğer ortamlardan da erişilmesini istiyorsak global olarak tanımlamalıyız.
  3. Geçici tablolar ile global geçici tabloların oluşturulma biçimleri diyez işareti haricinde aynıdır.
  4. Her iki tabloda veriler tempdb’de tutulur.
  5. Oluşturulan geçici tablolar üzerinde normal bir tabloya ekleme ve çıkarma yapılır gibi ekleme, silme vs. gibi işlemler yapılabilir. Ancak bu tablolar, oturum kapatıldığında veya SQL Server durdurulduğunda silinir. Bunun haricinde tablolar “drop” komutu ile de silinebilir.
  6. Geçici tablolar, tabloyu oluşturan kullanıcının, oluşturmak için kullandığı bağlantılar üzerinde geçerlidir. Kullanıcı bağlantıyı kapattığı anda tablo otomatik olarak silinir. Global geçici tablolarda ise bir bağlantı içinde tanımlandığı anda, normal tablolar gibi tüm kullanıcılar ve bağlantılar içinde kullanılabilirler.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.