SQL Server’da Girilen Metni Şifrelemek

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da girilen metni şifreleme ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım.

SQL Server’da bazı durumlarda girilen metni şifrelemek isteyebilirsiniz.

Aşağıdaki kodu kullanarak sizler de bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz.

DECLARE @Metin NVARCHAR(100) = 'Merhaba dünya!'
SELECT
	HASHBYTES('SHA2_256', @Metin) AS SifreliMetin

Yukarıdaki kodu çalıştırınca aşağıdakine benzer bir sonuç göreceksiniz.

SQL Server'da Girilen Metni Şifrelemek

SQL Server’da girilen metni şifrelemek için genellikle HASHBYTES() fonksiyonu kullanılır. Bu fonksiyon, bir mesaj veya değer için belirli bir karma değeri (hash) döndürür. Yukarıda SQL sorgusu kullanarak bir metni SHA-256 algoritması ile şifreledik.

Bu sorgu, “Merhaba dünya!” metnini SHA-256 algoritması kullanarak şifreleyecektir. HASHBYTES() fonksiyonunun ilk parametresi olarak kullanılan ‘SHA2_256’, kullanmak istediğimiz karma algoritmasını belirtir. İkinci parametre olarak ise şifrelemek istediğimiz metni belirleriz.

Bu fonksiyon ile şifreleme işlemi geri dönüşümsüz olarak yapıldığından, şifrelenmiş verilerin çözülmesi (decrypt) mümkün değildir. Bu nedenle, bu fonksiyon genellikle kullanıcı şifrelerinin veya hassas verilerin saklanması için kullanılır.

Görüldüğü üzere girilen metin şifrelenmiş oldu.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

144 Kez Okundu

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

You may also like...

Yazı kopyalamak yasaktır!