Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da Google Translate Api kullanarak çeviri yapan fonksiyon hakkında bilgi vereceğim.

SQL Server ile Google Translate Api’yi beraber kullanmak gibi bir ihtiyacınız olur mu bilmiyorum ama bu tarz bir örnek ile pek karşılaşmamışsınızdır.

Bu yazıda SQL Server ile Google Translate Api kullanarak cümlemizi nasıl çevireceğimizi göreceğiz.

Bu işleme başlamadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler var.

İlk olarak bu hizmet ücretli bir Google hizmetidir. Google’ın bu hizmeti ücretsiz sunacağını düşünmeyin. Fiyatlandırma ile ilgili bilgi linki aşağıda mevcut.

https://cloud.google.com/translate/pricing

Şu an için fiyatlandırma çok sorun değil nedenine gelince Google Cloud bize 300 dolar değerinde ücretsiz bir krediyi 12 ay sunuyor. Tabi bunu almak için bir kredi kartınız olmalı. Benim önerim 1-2 TL’lik sanal bir kredi kartı kullanın.

Ücretlendirme ile ilgili bilgi almak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://cloud.google.com/free/?hl=tr

Siteyi açınca yukarıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

Sizin yapmanız gereken şey ilk olarak Google hesabı açtıktan sonra Google hesabınızı yükseltmeniz. (Hesap yükseltme kolay bir işlemdir. Herhangi bir ücretli Google hizmetini kullanmak istediğiniz anda karşınıza konu hakkında bildirim geliyor. Eğer bildirim gelmiyor ise birkaç Google araştırması yapmanız şart. Konu hakkında bilgi versem de bu bilgiler maalesef değişebiliyor.)

Eğer hesap yükseltme işlemini başarılı bir şekilde geçtiyseniz sıra geldi Google Translate Api’yi almaya.

Google Translate Api alma konusunda aşağıdaki linkten yararlanmanızı öneriyorum

Generate Google API Key

Linkteki anlatımlar ingilizce fakat gidiş yolu birebir aynıdır. Sadece ücret kısmı gibi bir ekran karşınıza geliyor. O kısımda da Google Translate Api’sinin kullanım sıklığına göre saatlik ya da aylık bazda ücret planı gibi bir seçenek sunuyor. Hepsi bu.

Yani yapmanız gereken şey yukarıdaki linkteki yolu izleyerek Google Translate Api’yi aktif hale getirip aşağıdaki Api Anahtarı kısmına tıklayarak Google Translate Api’yi oluşturmanız.

Buraya kadar olan kısım biraz okuma, biraz araştırma ile çözebilirsiniz ya da çözmüşsünüzdür.

Şimdi gelelim konu ile ilgili kod kısmına.

Aşağıdaki kod yardımıyla bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Uyarı : Ben Google Translate Api Key anahtarımı maalesef sizinle paylaşamıyacağım. Sizler yukarıda belirttiğim adımlar ile kendi Google Translate Api Key anahtarınızı oluşturup kullanabilirsiniz.

İlk olarak aşağıdaki ayarları SQL Server komut ekranında çalıştırmalısınız.


Sonrasında fonksiyonumuzu oluşturalım.


Kodu çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir sonuç alacaksınız. Ben İngilizce ve Almanca için deniyorum. Siz istediğiniz dil için deneyebilirsiniz.

Görüldüğü üzere merhaba yavuz nasılsın cümlesi iki dilde gelmiş oldu.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.