İleri Seviye SQL Server Sql Server

SQL Server’da Haftasonunu Kontrol Edip Başka Tabloya Insert Yapan Trigger

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da haftasonunu kontrol edip başka tabloya insert yapan trigger hakkında bilgi vereceğim.

SQL Server’da trigger ile ilgili çok fazla örnek göremiyorum. Bu yüzden böyle bir örnek yapma ihtiyacı hissettim.

Örnek şu şekilde.

Bir tablomuz var ve bu tabloya veri insert işlemi yapıyoruz. Eğer veri insert işlemi haftasonunda bir güne denk geliyorsa başka bir tabloya da insert yapsın. Bir nevi log tablo üzerine insert yapma işlemi.

Aşağıdaki kod yardımıyla bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz.


Tabloları oluşturun, sonrasında triggeri oluşturun.

Bu işlemleri bitirdi iseniz şimdi veri ekleme işlemini yapın.

Eğer olduğunuz gün haftasonuna denk geliyorsa iki tabloya da veri insert edecektir. Hafta içinin olduğu bir günde insert işlemi yaparsanız sadece tek tabloya veri insert edecektir.

Ben hafta içi bir günde çalıştırdığım için sadece tek tabloya insert işlemi yapıldı. (Yani Ana Tabloya)

Görüldüğü üzere tek tablo etkilendi. Şimdi iki tabloyu da kontrol edelim.

Görüldüğü üzere haftasonuna göre kontrol edilip triggerin çalışması sağlandı.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. – Grafik tasarım dünyasında Indesign’ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator’e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. -WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. -Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.

Yazıyı Paylaşın

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

Bu makale ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Makale Özeti
SQL Server’da Haftasonunu Kontrol Edip Başka Tabloya Insert Yapan Trigger
Makale Adı
SQL Server’da Haftasonunu Kontrol Edip Başka Tabloya Insert Yapan Trigger
Açıklama
SQL Server’da haftasonunu kontrol edip başka tabloya insert yapan trigger hakkında bilgi verildi.
Yazar
Yayınlayan
SQL Server Eğitimleri
Site Logo

- SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. - Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. -WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. -Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.

Kimler Neler Demiş?

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  Subscribe  
Bildir