Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere hızlı başlatı kullanmak hakkında bilgi vereceğim.

Hızlı Başlatma, SQL Server Management Studio (SSMS) 2016’da eklenen yeni bir özelliktir. Hızlı Başlatma bir arama aracıdır. Kod veya dosyaların içindeki kodu ya da içeriği aramaz. Bunun yerine menü öğeleri, seçenekler ve dosya adları da dahil olmak üzere SQL Server Management Studio’nun içindekikeri arar. Hızlı Başlatma, SQL Server Management Studio yüklendiğinde varsayılan olarak etkindir ve menü çubuğunun sağ üst köşesinde bulunur.

Peki burada nasıl arama yapılır. Örnek olarak font ayarlarını değiştirmek istiyorum. Font yazmam yeterli. Yazdıktan sonra Enter tuşuna basıyorsunuz.

Sarı ile seçilmiş olana tıklayalım. Aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

Eğer SQL Server ile ilgili eklentiler yüklü ise bunlar üzerinde de arama yapar ve gerekli ayarlara arama ile ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, arama dizesinin başına @ ekleyerek belirli kategorilerde arama yapmanız da mümkün.

Kısayol Açıklama
@mru Son Kullanılanlar
@menu Menü öğeleri.
@opt Seçenekler kısmındaki ayarlar.
@doc Şu anda açık olan dosya adları / dosya yolları.

 

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.