Orta Seviye SQL Server Sql Server

SQL Server’da Inserted / Deleted Tabloları

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da Inserted / Deleted tablolarından bahsedeceğim.

Inserted ve Deleted tabloları SQL Server’da Trigger içinde olan yapılardır.

Oluşturduğumuz Trigger hangi tablo üzerinde etkinse tablo üzerine eklenilen veya güncellenilen kayıtlar “inserted” tablosu üzerinde, silinen kayıtları ise “deleted” tablosu üzerinde kaydedilir. Bu tablolar sanal tablolardır.

Kısacası

Triggerlarda geçerli 2 tane tablo vardır.

Insert yani ekleme anında eklenen veriyi tespit etmek için inserted denen tablodan faydalanırız.

Delete eylemi yani silme işleminde hangi veriyi silmeye çalışıyorsanız silinen veriyi tespit etmek için deleted denen tablodan faydalanırız.

Update anında ise her iki tabloya da veri gelir, yeni eklenen veri inserted’dan, eski veri deleted’dan gelir. Güncellenmeden önce ki hali deleted tablosunda güncellendikten sonra ki hali ise inserted tablosunda tutulur.

Çok karıştırılan bu yapıyı kısaca anlatmak istedim.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

5 Kez Okundu
SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

Yazar hakkında

Yavuz Selim Kart

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever.
Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever.
WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever.
Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever.
Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.

Kopyalamak Yasaktır!