Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da kolon adının tabloda olup olmadığını kontrol etmek hakkında bilgi vereceğim.

SQL Server’da bazı durumlarda ilgili kolonun ilgili tabloda olup olmadığını kontrol etmek isteyebilir ve bu şarta göre işlem yapmak isteyebiliriz.

Aşağıdaki kodlar yardımıyla kontrol işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz.


Burada 3 adet yöntem var. Siz istediğinizi kullanabilirsiniz.

Kodu çalıştırdığınızda eğer kolon ilgili tabloda mevcut ise aşağıdaki gibi bir sonuç göreceksiniz. İşlemlerimi Northwind veritabanını kullanarak gerçekleştirdim. Siz kendi veritabanınız üzerinde yapabilirsiniz.

Görüldüğü üzere tablo üzerinde ilgili kolonun olup olmadığı kontrol edilmiş oldu.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.