Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da kolona erkek ya da kadın girilmesinin kontrolünü sağlayan constrainti tanımlamak hakkında bilgi vereceğim.

SQL Server’da bazı durumlarda bir tabloda kolona girilen cinsiyet değerinin kontrolünü yapmak isteyebiliriz.

Aşağıdaki örnek constraint yardımıyla bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz.


Yukarda tanımlanan constraint tabloya E ya da K haricinde bir değer girilmesini engellemiştir.

Kodu çalıştırdığınızda aşağıdaki sonucu göreceksiniz.

Görüldüğü üzere B diye bir değer girdiğimizde constraint bunu kontrol ederek tabloya insert edilmesini engellemiş oldu. E ve K girildiğinde ise ekleme yapacaktır.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.