SQL Server’da Metinsel Veri Tipleri

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da kullanılan metinsel tiplerden bahsedeceğim.

SQL Server’da metinsel tipler aşağıdaki gibidir.

char(boyut) : Belirtilen değerden az veri girilse bile boyut kadar yer kaplayan bir veri tipidir. Unicode’u desteği yoktur. En fazla 8.000 karaktere kadar depolama yapabilir.

varchar(boyut) : Chardan farkı, verinin boyutu kadar yer kaplar. Unicode’u desteklemez. En fazla 8.000 karaktere kadar depolama yapar. Boyut değeri Max olursa, depolama boyutu ²³¹ — 2 (2 GB) olur.

nchar(boyut) : Belirtilen değerden az veri girilse bile boyut kadar yer kaplar. En fazla 4.000 karaktere kadar depolama yapabilir.

nvarchar(boyut) : Verinin boyutu kadar yer kaplayan bir veri tipidir. Unicode’u destekler. En fazla 4.000 karaktere kadar depolama yapar.Boyut değeri Max olursa, depolama boyutu 2³¹ — 2 (2 GB) olur.

text : Belirtilen değerden az veri girilse bile boyutu kadar yer kaplayan bir veri tipidir. Unicode’u desteklemez. En fazla 2GB’a kadar metinsel veri depolama yapar.

ntext : Girilen karakter kadar yer kaplayan bir veri tipidir. Unicode’u destekler. En fazla 2GB’a kadar metinsel veri depolama yapar.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

1.233 Kez Okundu

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

You may also like...

Yazı kopyalamak yasaktır!