Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da kullanılan metinsel tiplerden bahsedeceğim.

SQL Server’da metinsel tipler aşağıdaki gibidir.

char(boyut) : Belirtilen değerden az veri girilse bile boyut kadar yer kaplayan bir veri tipidir. Unicode’u desteği yoktur. En fazla 8.000 karaktere kadar depolama yapabilir.

varchar(boyut) : Chardan farkı, verinin boyutu kadar yer kaplar. Unicode’u desteklemez. En fazla 8.000 karaktere kadar depolama yapar. Boyut değeri Max olursa, depolama boyutu ²³¹ — 2 (2 GB) olur.

nchar(boyut) : Belirtilen değerden az veri girilse bile boyut kadar yer kaplar. En fazla 4.000 karaktere kadar depolama yapabilir.

nvarchar(boyut) : Verinin boyutu kadar yer kaplayan bir veri tipidir. Unicode’u destekler. En fazla 4.000 karaktere kadar depolama yapar.Boyut değeri Max olursa, depolama boyutu 2³¹ — 2 (2 GB) olur.

text : Belirtilen değerden az veri girilse bile boyutu kadar yer kaplayan bir veri tipidir. Unicode’u desteklemez. En fazla 2GB’a kadar metinsel veri depolama yapar.

ntext : Girilen karakter kadar yer kaplayan bir veri tipidir. Unicode’u destekler. En fazla 2GB’a kadar metinsel veri depolama yapar.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.