Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server’da Outer Apply kullanımından bahsedeceğim.

SQL Server’da ikinci bir tabloyla join işlemi yapmak istiyoruz ve eşleşen kayıtlarda son iki kaydın gelmesini istiyorsak bu gibi durumlarda Top 2 ifadesini kullanamayız. Böyle işlemlerde Outer Apply kullanımı işimize yarayacaktır. Outer Apply ifadesini fonksiyonlar ile de kullanabiliyoruz. Örnek kodları aşağıda görmektesiniz.


Yukarıdaki kodlarda müşteri ve sipariş tabloları oluşturduk. Bu iki tablo MusteriID ile birbirine bağlı. Müşterilerin verdiği son iki siparişi göstermek istiyoruz. Bu işlem için tablolarımızı birbirine bağlamamız gerekli. Left Outer Join ile bu işlemi yapınca her bir müşteri için siparişler listelendi. Son iki sipariş için ise Top ifadesini kullanmamız gerekli. Burada kodumuzu revize ederek Outer Apply ifadesini kullanıyoruz. Alt sorgu biçiminde ikinci sorgumuzu Outer Apply ifadesinden sonra yazıyoruz. MüşteriID kısımları ile sorgumuza Join işlemi yaptığımız zaman her bir müşteri için yapılmış olan son iki siparişin listelendiğini göreceksiniz. Sorguyu direkt yazabileceğiniz gibi bir fonksiyon oluşturup fonksiyonu sorgu içinde kullanarak da Outer Apply işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Outer Apply kullanımını daha çok örnek ve uygulama yaparak pekiştirebilirsiniz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.