SQL Server’da Prosedür Adının Prosedür Kullanarak Değiştirilmesi

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da prosedür adının prosedür kullanarak değiştirilmesi hakkında bilgi vereceğim.

SQL Server’da prosedür adını Databases -> Veritabanınız -> Programmability -> Stored Procedures menüsü altından değiştirebilirsiniz fakat biz bu işlemi prosedür kullanarak nasıl yapacağınız bunu inceleyeceğiz.

Aşağıdaki kodu kullanarak bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz. Ben örnek bir prosedür oluşturdum. İşlemlerimi test prosedür üzerinden denedim. Sizler bu işlemi yapmadan önce test bir prosedür kullanarak işlemi deneyin.

CREATE PROC TestProsedur
AS
BEGIN
    PRINT 'Test Prosedur';
END;
--Prosedür adının değiştirilmesi 

EXEC sp_rename 'TestProsedur', 'TestProsedurYeniAd';

Test prosedürü oluşturup, prosedür adını değiştiren prosedürü çalıştırdığınızda aşağıdakine benzer bir sonuç göreceksiniz.

SQL Server'da Prosedür Adının Prosedür Kullanarak Değiştirilmesi

Caution: Changing any part of an object name could break scripts and stored procedures. gibi bir yazı gördüyseniz endişelenmeyin. Yukarıda görüldüğü üzere prosedür adı değişmiş oldu.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

59 Kez Okundu

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

Aşağıdaki Yazılar da İlginizi Çekebilir

Yazı kopyalamak yasaktır!