SQL Server’da Round Fonksiyonu

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server’da Round Fonksiyonundan bahsedeceğim.

SQL Server’da bazı durumlarda Round fonksiyonunu kullanmak isteyebilirsiniz.

Sqrt fonksiyonuna kısaca yuvarlama fonksiyonu diyebiliriz. Ondalık sayıların sadece belli bir kısmının alınmasında kullanılır. Sayıya yakın olan tam sayı değerine yuvarlama işlemi yapar. Ne demek istiyoruz bir örnekle açıklayalım.

SELECT round(1234.56789, 2, 0) -- 1234.57 
SELECT round(1234.56789, 2, 1) -- 1235.56

Buradaki örnekte görüldüğü üzere Round fonksiyonunun ilk parametresi bize hangi sayı için yuvarlama işlemi yapmak istiyoruz onu soruyor. İkinci parametre hangi değere kadar yuvarlama işlemi yapacağız onu sorar. Üçüncü parametre ise virgülden sonraki kısımdan ne kadarını kırpmak istiyoruz bize onu söylüyor. Burada 1 yazılarak virgülden sonraki ilk basamak dikkate alındı ve işlem yapıldı. 0 verilen parametrede ise genel olarak bakıyor ve yuvarlama işlemi yapıyor. İkisinin arasındaki fark bu yüzden bu şekilde oldu. Genelde ikinci parametrenin kullanımını görmeniz zor olabilir ama yine de bilmenizde fayda var.

İşlem en açık haliyle bu şekildedir.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

1.475 Kez Okundu

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

You may also like...

Yazı kopyalamak yasaktır!