Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da Schema nedir ondan bahsedeceğim.

Schema veritabanındaki tablo, view veya stored procedure gibi objeleri gruplamaya yarayan bir ifadedir. Default schema dbo dur.

Bir objeyi bir şema altında oluşturabilir veya bir şemanın altına transfer edebilirsiniz.

Ayrıca şema bazlı yetki yapma imkanınız da mevcuttur. Yani kullanıcı sadece izin verdiğiniz şemanın altındaki objeleri görebilir diğerleri göremez.

Obje sayısı arttıkça yetkilendirme ve izin verme zorlaşacaktır bu yüzden objeyi tek tek yetkilendirmek yerine şema bazında yetkilendirme yapmanız daha iyi olur.

SQL Server’da dbo şemasına default olarak bulunur ve objeler aksi belirtilmediği müddetçe dbo schemasına bağlı olarak objeleriniz oluşturulurlar.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.