Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da sp_indexoption prosedürünün kullanımından bahsedeceğim.

SQL Server’da sp_indexoption prosedürü kullanıcı tanımlı clustered ve nonclustered indeksler için kilitleme seçeneği değerlerini ayarlayan bir prosedürdür. SQL Server Veritabanı Motoru otomatik olarak sayfa, satır veya tablo düzeyinde kilitleme değerlerini ayarlar. Bu seçenekleri manuel olarak ayarlamanız gerekmez. Daha çok uzmanların kullandığı bir prosedürdür. Kullanımını aşağıda görmektesiniz.


AllowRowLocks :  False durumda, satır kilitleri kullanılmaz. Belirtilen dizinlere erişim, sayfa ve tablo düzeyinde kilitler kullanılarak elde edilir.

AllowPageLocks : False durumda, sayfa kilitleri kullanılmaz. Belirtilen dizinlere erişim, satır ve tablo düzeyinde kilitler kullanılarak elde edilir.

DisAllowRowLocks : True durumda, satır kilitleri kullanılmaz. Belirtilen dizinlere erişim, sayfa ve tablo düzeyinde kilitler kullanılarak elde edilir.

DisAllowPageLocks : True durum olduğunda, sayfa kilitleri kullanılmaz. Belirtilen dizinlere erişim, satır ve tablo düzeyinde kilitler kullanılarak elde edilir.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.