SQL Server’da sp_indexoption Prosedürü Kullanımı

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da sp_indexoption prosedürünün kullanımından bahsedeceğim.

SQL Server’da sp_indexoption prosedürü kullanıcı tanımlı clustered ve nonclustered indeksler için kilitleme seçeneği değerlerini ayarlayan bir prosedürdür. SQL Server Veritabanı Motoru otomatik olarak sayfa, satır veya tablo düzeyinde kilitleme değerlerini ayarlar. Bu seçenekleri manuel olarak ayarlamanız gerekmez. Daha çok uzmanların kullandığı bir prosedürdür. Kullanımını aşağıda görmektesiniz.

EXEC sp_indexoption 'Customers.City', 
   'disallowpagelocks', 
   TRUE

AllowRowLocks :  False durumda, satır kilitleri kullanılmaz. Belirtilen dizinlere erişim, sayfa ve tablo düzeyinde kilitler kullanılarak elde edilir.

AllowPageLocks : False durumda, sayfa kilitleri kullanılmaz. Belirtilen dizinlere erişim, satır ve tablo düzeyinde kilitler kullanılarak elde edilir.

DisAllowRowLocks : True durumda, satır kilitleri kullanılmaz. Belirtilen dizinlere erişim, sayfa ve tablo düzeyinde kilitler kullanılarak elde edilir.

DisAllowPageLocks : True durum olduğunda, sayfa kilitleri kullanılmaz. Belirtilen dizinlere erişim, satır ve tablo düzeyinde kilitler kullanılarak elde edilir.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

220 Kez Okundu

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

You may also like...

Yazı kopyalamak yasaktır!