SQL Server’da Stored Prosedür Kullanım Avantajları Nelerdir?

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da Stored Prosedür kullanım avantajları hakkında bilgi vereceğim.

1-) Stored Prosedür oluşturup, prosedürü bir kere çalıştırdığınızda sistem prosedür içindeki sorguyu derler ve sonrakilerde tekrar tekrar çalıştırmaz yani hafızaya alır ve hafızaya aldığı kısımdan tekrar çalıştırır. Normal sorgu çalıştırdığımızda, bunu her seferinde bu sorgu ile ilk kez karşılaşmış gibi yeniden çalıştırır. Bu da hız açısından avantajlı değildir.

2-) Stored Prosedür içinde Stored Prosedür kullanabilirsiniz. Bu bize oldukça esnek bir kullanım sağlar. Stored Prosedür’lerde program kaynağına bağımlı kalmadan değişiklik yapmak mümkündür. Diyelim bir program yazdınız, yazdığınız programda aynı sorguyu parametreli olarak farklı yerlerde kullanıyorsunuz. Böyle bir durumda prosedür kullanırsanız ilerde bir değişiklik olunca sadece prosedüre müdahale etmeniz yeterli olacaktır. Yani tek yerden değişiklik olanağını sizlere sağlamış olacaktır.

3-) Stored Prosedür’ler Network trafiğini düşürür. Uzun şekilde yazılmış SQL kodları ile yapılan işlemleri tek bir Stored Prosedür ile yaparsanız Network trafiğinde daha az yer tutacaktır. Böylece Network Bandwidth’inden tasarruf da sağlayacaktır yani daha az kaynak kullanacaktır.

4-) Stored Prosedür’ler güvenlidir ve SQL Injection saldırılarına karşı çözümdür. Stored Prosedür’de kullanıcı girdileri SQL sorgusunun devamı olarak değil, bir değer olarak kabul edilir. SQL sunucusuna gönderilen kullanıcı girdileri Stored Prosedür tarafından bir değer olarak algılandığından dolayı, SQL Injection zafiyetini tetikleyebilecek olan tüm girdiler de SQL sorgusunu etkilemeyecektir.

5-) Stored Prosedür’ler güvenlidir. Kritik rapor sorgusu kullanımlarında Stored Prosedür’e kişi bazında yetkiler verilebilir.

6-) Stored Prosedür’lerin performansı ölçülebilir. Kaç kez çalıştırılmış en son ne zaman çalıştırılmış gibi bilgiler görülebilir.

7-) Stored Prosedür’lerin tablolara doğrudan erişim yoktur. Bu yüzden tabloların içindeki kayıtların izinsiz işlenmesine izin vermez.

Görüldüğü üzere Stored Prosedür kullanım avantajlarını öğrenmiş olduk.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

220 Kez Okundu

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

You may also like...

Yazı kopyalamak yasaktır!