Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu başlık altında SQL Server’da Temporary Table ve Table Variable arasındaki farkları inceleyeceğiz.

 1. Temporary Table’da # işareti ile tablo oluştururken Table Variable’da @ işareti ile oluşturulur.
 2. Temporary Table oluşturulduktan sonra DDL işlemleri yapabiliriz. Yeni bir kolon ekleme imkanımız olur. Table Variable ise ALTER,CREATE,DROP gibi DDL komutlarını desteklemez.
 3. Temporary Table’lar TempDB’ de tutulmaktadır. Table Variable ise  In – Memory olarak saklanmaktadır.
 4. Temporary Table Transaction yapısını desteklemektedir. Table Variable ise Transaction yapısını desteklemez.
 5. Temporary Table’larda kullanıcı tanımlı fonksiyonlara (UDF) izin verilmezken Table Variable’larda kullanıcı tanımlı fonksiyonları (UDF) kullanmaya izin verilir.
 6. Temporary Table’ler index’leri destekler ayrıca Primary Key ve Unique Key ile oluşturulan index’ler de desteklenir. Table Variable’larda ise index’ler desteklenmez.
 7. Temporary Table’lar tanımlandıkları ortamda erişilebilir. Eğer Global olarak tüm ortamlardan erişime açık olması istenirse Temporary Table oluşturulurken ‘#’ yerine ‘##’ kullanılmalıdır. Oluşturulma türüne göre hem yerel hemde global erişime destek verir. Table Variable’lar ise tanımlanan ortamdan erişilebilir. Global erişim türü mevcut değildir.
 8. Table Variable türündeki tablolar, Temporary Table türündeki tablolara göre çok daha hızlı çalışırlar.
 9. Temporary Table; nested stored procure’lerde kullanılabilirken, Table Variable; nested stored procedure’lerde kullanılamaz.
 10. SELECT INTO ile Temporary Table oluşturabilirken, SELECT INTO ile Table Variable oluşturamazsınız.
 11. Stored Procedure’de içinde Temporary Table varsa stored procedure her seferinde recompile olurken Table Variable varsa recompile işlemi gerçekleşmez.
 12. Temporary Table büyük tablolarda Table Variable’a göre daha performanslı çalışır.
 13. Eğer satır sayısı 100’ün altındaysa genellikle Table Variable kullanılır. Satır sayısı 100 ün üzerindeyse Temporary Table kullanılması daha iyidir.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.