SQL Server’da Temporary Table ve Table Variable Arasındaki Farklar Nelerdir?

Herkese merhaba. Bu yazıda SQL Server’da Temporary Table ve Table Variable arasındaki farklardan bahsedeceğim. SQL Server’da Temporary Table ve Table variable arasındaki farklar şöyledir.

 1. Temporary table’ların isimleri ‘#’ işaretiyle başlar ve geçici bir tablo olarak tanımlanırken, Table variable’ların isimleri ‘@’ işaretiyle başlar ve geçici bir değişken olarak tanımlanır.
 2. Temporary table’lar genellikle büyük veri kümeleri için kullanılırken, Table variable’lar yalnızca küçük veri kümeleri için uygundur.
 3. Table variable’lar Temporary table’lara göre daha hızlıdır çünkü bellekte saklanırlar ve disk I/O’su gerektirmezler. Ancak, büyük veri kümelerini saklamak için kullanıldığında, Temporary table’lar daha iyi performans sunabilirler.
 4. Temporary table’lar, verileri önceden saklamak ve daha sonra bu veriler üzerinde birçok işlem yapmak için kullanılabilir. Table variable’lar ise, verileri yalnızca bir kez kullanmak için kullanılırlar.
 5. Temporary table’da, CREATE TABLE ifadesi kullanılarak tanımlanırken, Table variable, DECLARE ifadesi kullanılarak tanımlanır.
 6. Bir Temporary table değişkeninin adı en fazla 128 karakterden, Table variable’lar ise 116 karakterden oluşabilir.
 7. Temporary table ve Table variable’ların her ikisi de benzersiz anahtar, birincil anahtar, kontrol kısıtlamaları, Not Null ve varsayılan kısıtlamaları destekler ancak Table variable’lar Foreign Key desteklemez.
 8. Temporary table’ları Drop veya Truncate komutu kullanılarak kaldırabiliriz. Temporary variable’lar için Drop veya Truncate komutunu kullanamayız.
 9. Table variable’ları yalnızca Declare deyimi kullanarak bildirebiliriz, ancak Temporary table’ları Create Table ve Select Into komutları kullanılarak oluşturulabiliriz.
 10. Table variable’lar ve Temporary table’lar ROLLBACK’i destekler fakat Table variable’lar ROLLBACK işleminden sonra verileri tutarlar.
 11. Global Temporary table’lar, oluşturulduktan sonra veritabanı bağlantısı sonlandırılsa bile verileri saklar ve diğer oturumlarda da kullanılabilir. Ancak Table variable’lar, oturum sonlandırıldığında veya kaynak serbest bırakıldığında yok olur.

Linkteki kaynağı da okuyabilirsiniz : https://www.c-sharpcorner.com/article/temporary-tables-and-table-variables-in-sql/

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

122 Kez Okundu

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

You may also like...

Yazı kopyalamak yasaktır!