Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu başlık altında SQL Server’da Truncate ve Delete arasındaki farkları inceleyeceğiz.

SQL Server Truncate Table Kullanımı
Konuyla bağlantılı bu yazıyı da okuyun SQL Server Truncate Table Kullanımı
SQL Server Delete
Konuyla bağlantılı bu yazıyı da okuyun SQL Server Delete
  1. Her iki komutta tablonun yapısal içeriğini değil tablonun içindeki verileri siler.
  2. Truncate daha az log kaynağı tüketirken Delete komutu çok fazla log kaynağı tüketir. Bu yüzden Truncate komutu Delete komutundan daha hızlı çalışır nedenine gelince Delete komutu satırları tek tek siler ve sildiği her satır için bir transaction log girişi yapar.
  3. Delete komutunu kullanırken sorgumuza where şartını ekleyebilme imkanımız vardır. Truncate komutunda böyle bir imkan yoktur, tüm kayıtları siler.
  4. Eğer tablomuzda identity kolonu varsa, Delete yapıldığında kolon kaçıncı identity de kalmışsa kaldığı yerden saymaya devam eder. Truncate Table yapıldığında ise en baştan saymaya başlayacaktır.
  5. Tablonun üzerinde Delete işlemi için bir Trigger varsa, Truncate Table yaptığımızda Trigger tetiklenmez. Delete komutunda ise Trigger tetiklenir.
  6. Foreign Key içeren tablolara Truncate Table yapılmaz. Delete komutu kullanılmalıdır.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.