Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

SQL Server’da bazı durumlarda tüm veritabanlarının detach edilmesi gerekebilir. (Server taşınması, veritabanlarının taşınması vb işlemlerden dolayı)

Bu tür durumlarda eğer birden çok veritabanınız mevcut ise bu işlemleri tek tek yapmak yerine aşağıdaki sorguyu kullanarak işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.


Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var.

Eğer sistem veritabanları hariç tüm veritabanları üzerinde işlem yapmak istiyorsanız

WHERE name NOT IN (‘model’,’master’,’msdb’,’tempdb’,’alert_db’,’mssecurity’)

şeklinde yazmanız önemli.

Eğer belirli veritabanları üzerinde işlem yapmak istiyor iseniz.

WHERE name IN ( N’TestIslem’ ,N’İkinci Veritabanı’,N’Üçüncü veritabanı’);

şeklinde yazarak cursoru çalıştırmalısınız.İşlem tamamlanınca veritabanlarının detach edildiğini göreceksiniz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.