SQL Server’da View Neden Kullanılır?

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da View neden kullanılır ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım.

View’ler içeriği bir sorgu tarafından tanımlanan sanal tablolardır diyebiliriz.

View’ler, içeriğinde herhangi bir data depolamazlar. Kısacası View’lar veri saklamazlar sadece istenen veriye ulaşılacak yolu kullanarak verileri kullanıcıya sunarlar ve sadece kaydedilmiş SELECT cümlesi barındırırlar.

View’ler, SELECT deyimlerimizi tekrar tekrar yazmak zorunda kalmadan SQL sorgularımıza kolayca erişmemizi sağlar. Örneğin, birden çok tablomuz olsaydı bir View oluştururduk. Bu View’lar, sürekli olarak yeniden yazmak istemediğimiz koşullu mantığa veya toplamalara sahip olabilir. View’lar doğru kullanılmadığı takdirde genellikle performansın düşmesine neden olabileceğinden, kullanırken dikkat edin. Birçok veritabanı kullanıcısı, View’ları tablolarmış gibi ele almaya başlar.

View’ları, belirli formüllerle veya veri birleştirme ve filtrelerin birleşimiyle karmaşık SQL sorguları oluşturmak için kullanabiliriz. SQL Server’da View’lar, bu karmaşık sorguları depolamak ve basit şekilde kullanmak için harika bir yoldur.

Çoğu zaman, veritabanı kolon adları, bir işletmenin kullanmak istediği terminolojiye her zaman uymaz ve daha önce oluşturulmuş olan tablo kolonlarını değiştirmek oldukça zordur ve değiştirme imkanı da olsa bu her zaman mümkün değildir. Tablo kolonlarını iş amaçlarına göre yeniden adlandırmak için View oluşturabiliriz. 

Bazı durumlarda tablodaki kolonlara doğrudan erişim vermek güvenli olmaz. Böyle durumlarda View kullanmak, sorguları daha güvenli hale getirmeye yardımcı olur.

View kullanmanın SQL INJECTION uygulamalarına karşı koruyuculuğu bulunur.

View kullanımı veri ulaşım performansını arttırır.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

146 Kez Okundu

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

You may also like...

Yazı kopyalamak yasaktır!