Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da web servis kullanarak TC Kimlik No doğrulatan prosedür hakkında bilgi vereceğim.

Web Servis ve SQL ile alakalı internette çok fazla örnek göremezsiniz. Ayrıca TC Kimlik Numarasını web servis ile doğrulatan bir prosedür de göremezsiniz. Zannımca böyle bir örnek ilk olacak.

Aşağıdaki prosedürü kullanarak girilen TC Kimlik Numarasının belirtilen kişiye ait olup olmadığını görebilirsiniz. Prosedür kodunu aşağıda görmektesiniz.

İlk olarak aşağıdaki ayarları SQL Server komut ekranında çalıştırmalısınız.


Sonrasında prosedürümüzü oluşturalım.


Prosedür başarılı bir şekilde oluştu ise şimdi kendiniz üzerinde bu prosedürü kontrol edin.


Eğer doğru bilgileri girdiyseniz kod aşağıdaki gibi başarılı bir sonuç döndürecektir.

Ben yukarıda ilgili kısımları gizlilik açısından kapadım. 3 farklı arkadaşımı denedim ve hepsinde de true sonucunu verdi.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.