Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da Where koşulu içinde nasıl Case When ifadesinin kullanımın anlatacağım.

SQL Server’da where koşulu tarafında bazen isteğe göre veri çekmek isteyebiliriz. Ne demek istiyoruz bir örnekle açıklayalım.


Yukarıdaki kodlarımızda ilk olarak bir tablo oluşturduk. Tablomuz bağlantılar tablosu. Bu bağlantılar tablosunda sadece Ad ve Soyad var. Başka bir şey yok. Ama biz bu tabloyu baş harflerine göre süzmek istiyoruz. Bu işlemi nasıl yapacağız.

Burada bir adet parametre oluşturduk. Parametreye 1 değerini atadık. Sonrasında ise Case kısmında eğer 1 ise A olanları getir, 2 ise B olanları getir vb. diyerekten gerekli süzme işlemini atadığımız Set değerine göre yapıyoruz. Daha da açık bir şekilde anlamanız için aşağıdaki örneği de incelemenizi öneriyorum.


Burada ne yaptık. İlk olarak tablomuzu oluşturduk. İçerisine veri ekledik. Sonrasında eklediğimiz verileri listeleyerek kontrol ettik. Case When tarafında ise şu işlemi yaptık. Kullanici diye bir değişken oluşturduk. Bu kullanici değişkenine Kul1 değerini atadık. Case when ile değişkene daha önce atanan değer ile kontrol işlemi yaparak süzme işlemi gerçekleştirdik.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.