SQL Server’da While Kullanımı

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server’da While döngüsünün kullanımından bahsedeceğim.

SQL Server’da While döngüsü belirli bir bloğun tekrarlanarak döngüde kalmasını sağlayan bir yapıdır. Bu koşul False olana kadar döngü çalışmaya devam eder. Yazarken kontrol edilerek yazılması önemlidir yoksa sonsuz döngü oluşma ihtimali yüksektir. Örnek kullanımı aşağıda görmektesiniz.

--Değişkenlerin tanımlanması 

DECLARE @Sayi INT = 1;
DECLARE @Toplam INT = 0;

--Döngümüzün yazımı 

WHILE @Sayi <= 10
BEGIN
    SET @Toplam = @Toplam + @Sayi; --Sayı kısmını her döngü sonrası bir arttırıyoruz. Çünkü while kısmında ilk sayımız kontrol ediliyor. 
    SET @Sayi = @Sayi + 1;
END;

--Toplam değerinin yazımı 

PRINT @Toplam;

Yukarıdaki sorguyu çalıştırdığınızda aşağıdakine benzer bir sonuç göreceksiniz.

SQL Server’da While Kullanımı

Görüldüğü üzere Sayi ve Toplam değişkenlerimiz var. Sayımız 1’den başlıyor. Toplam değerimiz de 0. Kısaca 1’den 10’a kadar olan sayıların toplamını yapan bir işlem görmekteyiz. Toplam değişkenine Sayi değerini ekletip, sayı değerini bir arttırıyoruz. Sonrasında sayımız while döngüsü içinde yeniden kontrol ediliyor. İşlem bu şekilde 10’dan küçük ve eşit olana kadar sürmekte. Sonrasında while döngüsü false oluyor ve işlem sonlanıyor. En son da Print ile Toplam değişkenimizi yazdırıyoruz ve 1’den 10’a kadar olan sayıların toplamını almış oluyoruz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

1.879 Kez Okundu

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

You may also like...

Yazı kopyalamak yasaktır!