Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server’da While döngüsünün kullanımından bahsedeceğim.

SQL Server’da While döngüsü belirli bir bloğun tekrarlanarak döngüde kalmasını sağlayan bir yapıdır. Bu koşul False olana kadar döngü çalışmaya devam eder. Yazarken kontrol edilerek yazılması önemlidir yoksa sonsuz döngü oluşma ihtimali yüksektir. Örnek kullanımı aşağıda görmektesiniz.


Görüldüğü üzere Sayi ve Toplam değişkenlerimiz var. Sayımız 1’den başlıyor. Toplam değerimiz de 0. Kısaca 1’den 10’a kadar olan sayıların toplamını yapan bir işlem görmekteyiz. Toplam değişkenine Sayi değerini ekletip, sayı değerini bir arttırıyoruz. Sonrasında sayımız while döngüsü içinde yeniden kontrol ediliyor. İşlem bu şekilde 10’dan küçük ve eşit olana kadar sürmekte. Sonrasında while döngüsü false oluyor ve işlem sonlanıyor. En son da Print ile Toplam değişkenimizi yazdırıyoruz ve 1’den 10’a kadar olan sayıların toplamını almış oluyoruz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.