Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu başlık altında SQL Server’da With Rollup ile With Cube kullanımı arasındaki farkları inceleyeceğiz.

Bu incelemeyi daha rahat anlamak adına aşağıdaki örneği inceleyelim.


Yukarıda ilk olarak bir temp tablo oluşturduk ve sonrasında içerisine veri insert ettik. Rolup kullanımında aşağıdaki sonucu görmektesiniz.

İlk Rollup kullanımında GROUP BY Ad,Periyot kısmındaki Ad kısmına göre bir gruplama ve alt gruplama yapmıştır.

İkinci Rollup kullanımında GROUP BY Periyot,Ad kısmındaki Periyot kısmına göre bir gruplama ve alt gruplama yapmıştır. Peki biz iki sonucun tek bir sonuç çıktısı olarak görünmesini istiyorsak nasıl bir çözüm yapacağız.

İşte bu noktada da Cube kullanarak yukarıdaki gibi bir çözüm sağlayabilirsiniz. Sonuçlarınızı daha da anlamlı hale getirmek için Pivot kullanımını kodlarda görmektesiniz. With Rollup ile With Cube arasındaki farkı bu şekilde anlatmaya çalıştım.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.